Pazar 14 Tem 2024

Bir Çılgın Türk

Yazdır PDF

MEHMET TEVFİK AKSOY
[1892 (1307) – 1983]

Bu dosyayı açmışsanız eğer ki öyle anlaşılıyor ; O’nun hikayesini okuyacaksınız demektir. O benim BABAM !

O, çok özel bir insan. O bir asker ; O bir kahraman ! O, çılgın Türklerden biri.

Çılgın Türk’ü anlatmak zordur ; bu da benim için zor olacak. Onları en iyi anlatan Turgut Özakman olmuştu. Onun romanında anlatılanların pek çok  yerinde BABAM da var.

Şimdi O’nun sesini duyar gibiyim. Yaşantımız boyunca onun anılarını dinleyerek büyüdük, onun anıları hafızalarımıza kazındı. Bir değil, bir kaç kez dinledik bir çok anıyı. Anlattıklarını duyunca,  bir insan buna nasıl dayanır, tahammül eder diye sorardık kendi kendimize. O zaferin sembolüdür. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda akıttığı teri ve kan vardır. O Atatürk’ün silah arkadaşıdır. Ast-üst birlikte savaşmışlardır.

Şu an beynim uyuşmaya ; gözlerim karıncalanmaya ; boğazım düğüm düğüm olmaya başladı. Ayıp değil ya ! gözlerim sulanmaya başladı ... Biraz ara vereceğim !

Aradan sonra ... Devam ! Bu dosyada yazılanların neredeyse tamamı benim hafızamdan naklen oluşacaktır. Bazı yerleri yazarken kaynak olarak başvuracağım belgeler olacaktır.

Bu dosyanın eleştirisini yapan sevgili Emel Ablama ve yardımcı olan yeğenim sevgili Itır AY’a sonsuz teşekkür ederim. Onların sayesinde hem bazı eksikleri tamamladım hem de çok önemli bazı düzeltmeler yaptım. Böylece çok sağlıklı bir sonuca varılmış oldu.