Pazar 14 Tem 2024

İ.Ü.Fen Fakültesi Futbol Takımı

Yazdır PDF

İ.Ü.Fen Fakültesi Futbol Takımı  [Yavuz AKSOY kaleci ve kaptan]

 

 

 

Pompaspor (Eski Teknikspor)

1954 Tarihinde , Yavuz AKSOY  ve Ülgen ARIKÖK' ün girişimleriyle , YILDIZ ‘da  “TEKNİKSPOR “adı  altında kurulmuştur. Bu ad, Arıkök ailesinin, o zamanki adıyla “ YILDIZ TEKNİK OKULU “ (şimdiki YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ) bünyesindeki lojmanda oturuyor olmaları sebebiyle düşünülmüştür. Takımın oyuncuları,  kurucuların yakınları , Aygen ARIKÖK, Işın  ARIKÖK, Yalçın AKSOY, Yılmaz KAYA ve muhtelif akrabalar ile mahalleden ve ayrıca Üsküdar, Taksim, Ortaköy gibi diğer semtlerden gelen arkadaşlardan oluşmaktadır.

Takımın adı bilahare, Işın ARIKÖK ‘ ün önerisi ve kurucuların kabulüyle “ POMPASPOR “  olarak değiştirilmiştir.

Tüm oyuncular malzemelerini kendisi alırlar , formalar ise , kumaşları teslim edilen  akraba bir bayana diktirilirdi.

Forma rengi , mavi laciverttir.

Kale direkleri  Teknik Okul’un içinde lojmana yakın bir yerde bir duvar dibinde saklanır ve antrenman günleri , her üç direk omuzlarda sahaya kadar taşınır, köşelerinden monte edilir ve önceden hazırlanmış yerlere  yerleştirilirdi. Takım maçlara, Teknik Okul ‘ un arka tarafındaki boş arazide büyük bir disiplin içinde çalışarak hazırlanırdı. Ağustos ayı hariç, yılın diğer 11 ayının her hafta sonu antrenman ya da maç yapılırdı. Yaz ayları cumartesi günleri 16.00-18.00 ve kış ayları ise pazar günleri 10.00-12.00 saatleri arasında çalışılırdı. Bazen, pazar günleri toplu olarak İnönü (şimdiki Beşiktaş ) stadına maç izlemeye gidilirdi.

Maçlar ise ,muhtelif semt takımlarıyla  temas  kurularak, Zincirlikuyu Tekniker Okulu sahasında, Yeşilköy, Ortaköy, Sarıyer, Beylerbeyi, Kağıthane, Ayazağa ve Çınarcık ‘ taki  sahalarda yapılırdı.

Geçen zaman içinde  oyuncuların okullarını bitirip, bir kısmının mesleğe atılmaları, bir kısmının askere gitmeleri nedenleriyle, takımda dağılmalar olmuş ve yaklaşık olarak 1962 yılında takımın faaliyetleri bitirilmiştir.

Yavuz Aksoy

Ülgen Arıkök

Aygen Arıkök

Işın Arıkök