Pazar 14 Tem 2024
anasayfa resim1

Prof. Yavuz Aksoy Kişisel Sitesi

 

Yıldız Teknik Üniversitesinin düzenlediği anlamlı veda töreninde gösterilen video için tıklayınız...

Yaşam boyu edindiğim bilgi ve deneyimlerimi ve de anılarımı sizlerle paylaşmak için bu siteyi kurdum. Değişik alan ve konularda yaptığım çalışmaları ve buralara nasıl geldiğimi  “Yaşamıma Dair” başlığı altında okuyacaksınız. Yaşadığım çok renkli zamanları konu ederek, farklı ortamlarda ne gibi uğraşlar verdiğimden söz edeceğim. Bu kadar karmaşık ve o derecede yüklü bir yaşam programının altından nasıl kalktığımın tanığı olacaksınız. Sitemde bu alanlara ilişkin bölümler açılmıştır. İzlemenizi öneririm.

Bu sitenin oluşmasında büyük bir gayret gösteren ve kurulumu gerçekleştiren iki sevgili kızıma, Alev Gülsün ve Neşe Aksoy'a sonsuz teşekkürler.

Siteme Hoş Geldiniz !

Prof. Yavuz Aksoy

 

Yavuz Aksoy'un YTÜ 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreninde verdiği "YTÜ'nün Eğitim ve Bilim Serüveni" adlı ilk dersini dinlemek için tıklayınız...

Biyografik Yavuz Aksoy videosu için tıklayınız...

SİTEDEKİ YENİLİKLER

Son Yenilikler : ARDINDAN menüsü, Yıldız Teknik Üniversitesi Veda Töreni videoları

 

 

Bu site içinde yer alan yazı ve fotoğraflar izinsiz kopyalanamaz ve yazılı veya sanal ortamda kullanılamaz.

 

Son Köşe Yazısı

Pİ SAATİNDE BULUŞALIM

Biz matematikçiler için Mart ayı demek, Pi ayı demek. Mart ayının 14.günü bütün dünyada Pi Günü olarak kutlanır. Bu seçimin şifresi 3,14 ile bağlantılıdır. Buradaki 3 Mart ayını, 14 ise bu ayın 14. gününü işaret etmektedir. Pi sayısı

Pi = 3,1415923979985355623846...

değerindedir. Bu sayının sonuncu ondalığı bulunabilmiş değildir. Dikkat edilirse 3,14159... kısmı yuvarlatılarak 3,1416 olarak kullanılır. Yukarıda 3 ve 14 ile ilgili açıklamalar yapılmıştı. Bunlar ay ve bu ayın pi gününü belirtiyordu. Buradaki 16 ondalığını da ben kişisel olarak iki yıldır Pi Saati olarak öneriyorum. Bu ayın 14.günü saat 16 da, nerede olursak olalım, diyerek bu muhteşem sayıyı anmış olacağız. Biliyoruz ki o anda bizimle beraber binlerce insan birlikte Pi demiş olacağız. Böylece Pi sayısını birlikte anmış olacağız.

Pi sayısı Antik Çağ'dan beri bilinmektedir. Bir çemberin çevre uzunluğu çemberin çap uzunluğuna bölünürse hep aynı sayı ile karşılaşılır ki bu Pi sayısıdır. Değeri yukarıda verilmiş olan Pi sembolü, Yunanca perimetron sözcüğünün ilk harfinden alınmıştır. Bu sözcük, çevre ölçmek anlamında kullanılmaktadır.

Yaşadığımız her ortamda, kesiti çember olan cisimler görüyorsanız oraya bir pi gizlenmiş demektir. Onu göremezsiniz. Ama bunları bilirseniz onu sanal olarak hissedebilirsiniz. Evimizde, arabamızda ondan bol miktarda bulunmaktadır. Evlenmek hazırlığı yapan bir çift alyans alırken bile pi onlara eşlik etmektedir.

Pi sayısını akılda tutmak ve tanıtmak için şiirini de yazdılar, müziğini de yaptılar. Bu konuyu kendine iş edinmiş insanlar çıktı. Son ondalığı bulurlarsa meşhur olacaklarını, ünlü olacaklarını sanıyorlardı. Oysa bir sonuç alamadılar. Ama ne var ki bunlardan bazılarının adları yine de literatürde anılır oldu : Pi sayısının şu kadar basamağını hesapladı diye ... İyi mi ?

Şu matematikçilerin işine akıl, sır ermiyor. Pi sayısına eşlik eden bir de e sayısı var. Bu sayının değeri :  2.71828182845904590... dır. Bunun da sonuncu ondalığı bulunabilmiş değildir. Bu iki sonu gelmeyen ondalıklarla oluşan bu iki sayı ileri matematikte yüksek sayılar ya da aşkın (transandant) sayılar olarak anılırlar.Matematikçilerin avadanlık olarak kullandıkları bu sayılarla önemli teoriler oluşturulur, çözümler bulurlar. "Matematik niçin zordur ? " sorusunun bir yanıtı da budur.

Şimdiden bu yılın Pi gününü ve Pi saatini kutluyorum. Haydi Pi severler ... Ayın 14 ünde saat 16 da hep birlikte diyelim. Bu dileğime katılacak olanları kutluyorum, teşekkür ediyorum.

Önceki yılların Mart aylarında bu konuda yazılar yazdım. Bunlar arşivimizde saklı bulunmaktadır. Arşivimiz bu yazının hemen altındaki kısımda bulunmaktadır. Orada Mart ayı yazanları tıklarsanız, çok daha geniş ve ayrıntılı bilgilere ulaşmış olacaksınız.

Ziyaretçi Sayısı

Şu anda 13 konuk çevrimiçi

Babamın Hikayesi

Tıklayınız >> Tıklayınız >>

DİJİTAL ORTAMDAKİ KİTAPLARIMA ERİŞİM

HEDİYE ETTİĞİM YAYINLARIMIN SAYISI 601'E ULAŞTI ...

MATEMATİK VE TARİHİ  CİLT 1 ~  4 AD
MATEMATİK VE TARİHİ  CİLT 2 ~  21 AD
MATEMATİK VE TARİHİ  CİLT 3 ~ 31 AD
MATEMATİK VE TARİHİ  CİLT 4 ~ 21 AD
YAŞANAN MATEMATİK  CİLT 1 ~ 32 AD
YAŞANAN MATEMATİK  CİLT 2 ~ 33 AD
YAŞANAN MATEMATİK  CİLT 3 ~ 27 AD
EVREN'DEN ATOM'A  ~  42 AD
ÇAĞDAŞ BİLİM  ~ 1 AD
SALİH ZEKİ YAŞAMI VE ESERLERİ ~ 2 AD
SEVGİ DAMLALARI [ŞİİRLER]  ~ 27 AD
DİFERANSİEL DENKLEMLER  CİLT 1 ~ 16 AD
DİFERANSİEL DENKLEMLER  CİLT 2 ~ 7 AD
INTEGRAL DENKLEMLER  CİLT 1  ~ 3 AD
MODERN MANTIK  ~ 21 AD
BOOLE CEBİRİ-LOJİK DEVRE SENTEZİ ~ 16 AD
BULANIK MANTIĞA GİRİŞ  ~ 2 AD
BİLİMLER SÖZLÜĞÜ  ~ 32 AD
DÜNYA MATEMATİKÇİLERİ  ~ 5 AD
OSMANLICA TÜRKÇE MATEMATİK TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ ~ 41 AD
BU DA BENİM HİKAYEM  ~  26 AD
YILDIZ ÜNİVERSİTESİ VAKIF VE DERNEKLERİ ~ 37 AD
BİLİM-FELSEFE-TIP VE TEKNOLOJİ TARİHİNDEN SEÇİLMİŞ KONULAR ~ 3 AD
OSMANLI'DA VE TÜRKİYE'DE MATEMATİK EĞİTİMİ VE İLK MATEMATİKÇİLER ~ 6 AD
METAFİZİK [OSMANLICADAN ÇEVİRİ]  ~ 21 AD
ONLARIN HİKAYESİ [N.KÖKDEŞ - N.HUNCA]  ~ 19 AD
GEOMETRİ [ATATÜRK]   ~ 97 AD
BANA YILDIZI ANLAT ~ 3 AD
Y.T.Ü.NİN 100 YILLIK TARİHİ ~ 4 AD
BİLİM TARİHİ VE FELSEFESİ ~ 1 AD
TOPLAM 601 ADET